КОНЦЕРТ В. КАМІНСЬКОГО ДЛЯ ФОРТЕПІАНО З ОРКЕСТРОМ «ПАМ’ЯТІ ВАСИЛЯ БАРВІНСЬКОГО»: ЗВ’ЯЗОК МИНУЛОГО ТА СУЧАСНОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2310-0583-2023-51-01

Ключові слова:

концерт, концерт для фортепіано з оркестром, симфонічна поема, В. Барвінський, романтизм, авангард, модернізм, інтонація.

Анотація

Досліджується твір сучасного українського композитора Віктора Камінського – Концерт для фортепіано і камерного оркестру «Пам’яті Василя Барвінського», написаний композитором 1995 року. Представлена історія створення та виконання Концерту, окреслений його ідейно-художній задум, пов’язаний з трагічною долею видатного українського композитора першої половини ХХ ст. В. Барвінського. Зазначається, що твір до свого репертуару включають відомі в Україні та за її межами піаністи: Народна артистка України Етелла Чуприк (прем’єрне виконання), Заслужені артисти України Оксана Рапіта та Йожеф Ермінь. Визначено, що Концерт має одночастинну структуру поемного типу, що дозволяє втілювати цілковиту свободу композиційно-драматургічного мислення. Твір складається з низки різнохарактерних епізодів, що поєднанні за принципом контрасту та являють собою нові етапи розгортання ідейної концепції твору. Окреслена драматургічна роль кожного розділу фортепіанного Концерту, де особливу значущу роль відіграють епізоди сольних каденцій. Визначено, що комплекс лейтінтонацій, викладених у вступі, цементує форму Концерту, та стає рушійною силою його розвитку. Аналіз музичної мови твору, яка органічно поєднує в собі інтонаційну символіку барокової, романтичної музики зі зразками сучасних композиторських технік – алеаторикою, сонористикою, серіальністю, дозволяє віднести його до постмодерно-неоромантичного напрямку, характерного для українського фортепіанного концерту кінця ХХ ст. – початку ХХІ ст. Новаторський характер драматургічного рішення (використання прямого цитування з Сонати В. Барвінського в кульмінаційній зоні) пов’язаний з гуманістичною концепцією твору – закликом до захисту духовних цінностей людства.

Посилання

Дика Н. «…те, що він творить, залишиться для нащадків…». URL: http://mr.co.ua/mr/mr.nsf/0/7c48c212e3afdedcc2257a8b006e9b30?OpenDocument

Кияновська Л. Портрет сучасника в інтер’єрі постмодернізму (спроба естетико-аналітичних студій над творчістю Віктора Камінського). Українське музикознавство. Вип. 30. Київ, 2001. С. 156–169.

Молчанова Т. Suma rerum Віктора Камінського. З нагоди ювілею композитора. Українська музика. 2023. № 1(44). С. 110–114.

Пономаренко О. Ю. Основні тенденції розвитку українського фортепіанного концерту 80–90-х років ХХ століття: автореф. дис..на здобуття наук. ступеня канд. мист. : 17.00.03. Київ, 2003. 24 с.

Ювілей Віктора Камінського. URL: https://philharmonia.lviv.ua/event/anniversary-of-victor-kaminsky/

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-03