CТИХИРИ ПРАЗНИКА П’ЯТИДЕСЯТНИЦІ У МУЗИЧНО-ПОЕТИЧНОМУ ВИМІРІ (НА МАТЕРІАЛІ ЛЮБАЧІВСЬКОГО ІРМОЛОГІОНА 1674 РОКУ)

Автор(и)

  • Ірина Богданівна Казнох

Ключові слова:

празник, П’ятидесятниця, стихира, «Прийдіте людіє», «Царю небесний», сакральна монодія

Анотація

Завдання наукового дослідження полягає у детальному аналізі поетичного тексту з мелодикою стихир «Прийдіте людіє» та «Царю небесний» задля якісного усвідомлення та виконання богослужінь. Методологія та наукові підходи. У процесі дослідження використано джерелознавчий, історичний, музично-теоретичний літургійно-богословський методи. Висновки дослідницької наукової роботи. Результати дослідження показали, що співдія поетичного та музичного тесту вибудовують досконалу структурну форму піснеспіву. Драматургія піснеспівів базується на основі двох інтонаційних поспівок мажорного та мінорного нахилів. Композиція мелодики стихир викладена повторними поспівками за принципом основного розвитку піснеспівів. Риторичні особливості допомагають зрозуміти прихований богословський зміст та правильно їх інтерпретувати. Рамки дослідження, можливість використання результатів, напрямок подальших досліджень. Результати дослідження важливі для застосування у процесі вивчення літургіки, богослов’я та історії Церкви. Практичне значення. Висловлені у цій роботі міркування та запропоновані висновки можна використовувати у навчально-методичній практиці, зокрема, включаючи їх у лекційні курси літургійного співу. Оригінальність / цінність. Результати дослідження дають можливість краще пізнати світ сакрального музичного мистецтва у культурно-естетичному значенні, що полягає у науковій новизні.

Посилання

Аверинцев С. Поэтика ранневизантийской литературы. Москва: Coda, 1997. 343 с.

Качмар М. Cучасний науково-аналітичний інструментарій у дослідженнях піснеспівів сакральної монодії // Калофонія. Львів : Видавництво УКУ, 2014. Ч. 7. C. 133–145.

Сиротинська Н. Перло Многоцінне: музично-поетичний світ богородичної гимнографії. Львів, 2014. 336 с.

Сиротинська Н. І. Риторичні прийоми у структурі візантійської гимнографії та української сакральної монодії // Н. зб. Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка. Вип. 40. Музикознавчий універсум : збірник статей. Львів, 2017. С. 17– 27.

Скарга Н. Основные принципы построения поэтических текстов в церковной гимнографии. Дипломная работа. Калуга, 2012. 205 с.

Содомора А. Студії одного вірша. Львів, 2006. 363 с.

Хазагеров Г. Г. Риторический словарь. Москва, 2009. 432 с.

Цалай-Якименко О. Київська школа музики XVII ст. Київ-Львів-Полтава, 2002. 487 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-02