АНАЛІЗ РЕЦЕНЗІЙ ЯК ІНСТРУМЕНТ ДОСЛІДЖЕННЯ ПІАНІСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БОРИСА КУДРИКА
DOI:
https://doi.org/10.32782/2224-0926-2025-1-52-12Ключові слова:
Борис Кудрик, музична культура Галичини, рецензійний матеріал, фортепіанне виконавство, концертмейстерство, музикознавство, українська музикаАнотація
У статті досліджено багатогранну музичну діяльність Бориса Кудрика (1897–1952) – видатного представника музичної культури Галичини першої половини ХХ століття. Відзначена його роль як композитора, музикознавця, фольклориста, музичного критика й педагога. Особливу увагу приділено маловідомій сфері діяльності митця як піаніста та концерт-мейстера. На основі аналізу автобіографічних матеріалів, архівних документів, спогадів сучасників і рецензій тогочасної преси відтворено етапи формування виконавської майстерності Б. Кудрика, окреслено його концертну й акомпаніаторську діяльність у Львові, Рогатині й інших містах.На основі наративу інформаційного матеріалу стаття висвітлює піаністичний репертуар Бориса Кудрика, що включав твори українських композиторів, європейську класику й сучасну музику; педагогічну діяльність та участь у концертному житті міжвоєнного Львова; досліджує його виступи в ефірі польського радіо. Значну увагу приділено співпраці митця з музичними й театральними установами Львова під час Другої світової війни, зокрема з Львівським оперним театром, театром легкого жанру «Веселий Львів», а також його виступам у Літературно-мистецькому клубі. Відзначена творча діяльність Б. Кудрика під час його перебування у Відні. У статті підкреслюється вплив виконавської практики Б. Кудрика на його музикознавчі дослідження й педагогічну діяльність. Матеріали наукової розвідки базуються на широкому науковому й бібліографічному контексті, доповненому маловідомими фактами з концертної діяльності Б. Кудрика. Стаття розширює уявлення про його творчу спадщину, підкреслюючи важливість виконавської діяльності у формуванні унікального внеску митця в українську музичну культуру означеного періоду.
Посилання
Бурмашов Г., Воробець М., Толошняк Н. Борис Кудрик: композитор, патріот, людина. Івано-Франківськ, 1997. 79 с.
Витвицький В. Життєвий шлях Бориса Кудрика. Василь Витвицький. За океаном. Львів, 1996. С. 95–99.
Дитиняк М. Борис Кудрик. Українські композитори : біобібліографічний довідник. Едмонтон, 1986. С. 76.
Загнітко К. Віденська пастка. URL: https://cutt.ly/wbPJqB1.
Кобрин Н. Львівський період творчої діяльності Бориса Кудрика у друкованих матеріалах. Українська музика. 2021. № 4 (42). С. 63–94.
Кухар Р. Борис Кудрик – музика-ідеаліст. Свобода. 1969. Ч. 94, 21 травня. С. 2; Ч. 95. 22 травня. С. 2–3.
Михальчишин Я. Композитор Борис Кудрик. З музикою крізь життя. Львів : Каменяр, 1992. С. 220–223.
Толошняк Н.А. 1.8. Борис Кудрик – митець універсального обдарування. Сучасне суспільство: глобальні трансформації : колективна монографія. Харків : СГ НТМ «Новий курс», 2024. С. 63–77.
Толошняк Н.А. Борис Кудрик: Бібліографія наукових праць, статей і рецензій. Kalophonia : науковий збірник з історії церковної монодії та гимнографії. Львів : Видавництво Українського Католицького Університету, 2004. С. 347–355.
Ясіновський Ю. Борис Кудрик – дослідник і композитор церковної музики. Καλοφωνια : науковий збірник з історії церковної монодії та гімнографії. 2004. Ч. 2. C. 284–287.