РАННІ ВИДАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ПОСІБНИКІВ З ФОНДІВ АРХІВУ БІБЛІОТЕКИ ЛЬВІВСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ МУЗИЧНОЇ АКАДЕМІЇ ІМЕНІ М. В. ЛИСЕНКА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2224-0926-2024-2-49-1

Ключові слова:

освіта, навчальні посібники, спів, педагог, музичні збірки, соціокультурний контекст.

Анотація

У статті на прикладі збережених в архіві бібліотеки Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка музичних навчальних посібників кінця XVI–XVIII ст. запропоновано розгляд найдавніших видань, з яких основам музичної грамоти та співу церковних напівів, літаній, григоріанських хоралів та ірмолоїв навчались семінаристи тодішніх львівських монастирів. Мета статті полягає у виявленні, відборі і характеристиці найбільш показових, перших у Львові зразків навчальних посібників, з появою яких розпочався шлях становлення в місті музичної освіти; а також у встановленні персоналій і характеристиці діяльності провідних львівських педагогів як колекціонерів – Владислава Вшелячинського і Адольфа Хибінського. На прикладі Почаївського Ірмологіону охарактеризовано специфічні особливості його видання, змісту, оформлення текстів, спрямованість призначення, характерні особливості палітури та друку, спосіб запису музичних текстів. Окремо досліджено історію «мандрування» цієї книги від видавця до кінцевого теперішнього місцезнаходження в бібліотеці ЛНМА імені М. Лисенка. Наукова новизна полягає в першості історико-бібліографічного дослідження найбільш ранніх видань навчальних музичних посібників Львова та виявлених у них атрибуцій колекціонерів (штампів, автографів, маркування). Встановлено належність упродовж кількох століть цієї книги різним власникам. Спираючись на праці сучасних науковців та матеріали періодичних джерел кінця ХІХ ст., охарактеризовано постатей окремих львівських педагогів не лише як вже знаних і видатних музикантів, але й як унікальних колекціонерів. Узагальнено, що своїм змістом і затребуваністю давні видання навчальних посібників засвідчують розвиненість у Львові музичної науки періоду становлення шкільництва.

Посилання

Кияновська Л. О. Історія Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка в музичних формах, 5 березня 2022. URL: https://lnma.edu.ua/istoriya-lvivskoji-natsionalnojimuzychnoji-akademiji-im-m-lysenka-v-muzychnyh-formah.

Ясіновський Ю. П. Українські та білоруські нотолінійні Ірмолої XVI–XVIII століть. Львів: Місіонер, 1996. 623 с.

Антонюк І. М. Нотні колекції бібліотеки Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка у світлі історико-культурного процесу краю. Львів, 2008. 239 с.

Tygodnik illustrowany: ilustrowane czasopismo kulturalno-społeczne, obejmujące ważniejsze wypadki spółczsne, życiorysy znakomitych ludzi, zabytki i pamiątki krajowe, podróże, powieści i poezye, sprawozdania z dziedziny sztuk pięknych, piśmiennictwa i inne. Warszawa, 1896. № 8. Strona 29; 148.

Wiadomości artystyczne: Pismo pośwіęcone muzyce, teatrowi, literaturze i sztuce / wydawca i redaкtor M. Sołtys. Lwów: z drukarni Z. Golloba, 1898. № 1–32. S. 166.

Ruch muzyczny. Lwów, 1854. № 6. S. 26.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-30