ПРОЄКТИ У СФЕРІ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ ЯК ІНСТРУМЕНТ КУЛЬТУРНОЇ ДИПЛОМАТІЇ: ЦІЛІ, СТРАТЕГІЇ, ВИКЛИКИ (УКРАЇНСЬКИЙ ВОЄННИЙ КОНТЕКСТ)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2224-0926-2023-1-44-4

Ключові слова:

музичний менеджмент, російсько-українська війна, класична музика, візія, концепція, мистецький проєкт

Анотація

Мета роботи полягає в аналізі концепції створення та функціонування концертів академічної музики на тлі соціокультурних змін після початку повномасштабної війни в Україні. Дослідження мало на меті проведення компаративного аналізу підходів, застосовуваних при створенні музичних проєктів в Україні та за кордоном. Авторка ставить за ціль обґрунтувати спільні характеристики реалізованих під час війни проєктів та розглянути їхню відмінність для того, щоб виокремити концептуально-методологічний підхід у творенні мистецьких продуктів на потреби майбутніх ініціатив. Отримані в результаті наукового опрацювання дані слугуватимуть підставою для розробки концептуально-методологічних підходів на потреби реалізації майбутніх мистецьких проєктів. Методологія роботи ґрунтується на емпіричному методі дослідження, що поєднує спостереження, інтерв’ю, порівняння, опис та узагальнення. Отримана за допомогою згаданих методів інформація може стати основою для подальшого теоретичного осмислення та стимулом, здатним впливати на процеси у сфері академічної музики в Україні. У цій статті проаналізовано досвід роботи українських арт-кураторів та музичних менеджерів в екстремальних умовах, які, за тезою авторки, стали тим фактором, що спричинив переосмислення практичних навичок та підходів в усьому професійному середовищі, до зміни габітусу (за визначенням П'єра Бурдьє) соціальної групи. Наукова новизна роботи полягає у фіксуванні, класифікації та створенню нових візій, які відображають процеси роботи музичних менеджерів у час безпрецедентних змін в Україні. Враховуючи відносно невеликий проміжок часу від початку аналізованих у статті процесів, варто підкреслити, що українська наукова спільнота ще не напрацювала достатньої кількості праць із запропонованої тематики. Відтак неопрацьованість цього наукового поля є фактором, що впливає на актуальність дослідження. Висновки. Російсько-українська війна стала ключовим фактором світоглядних змін української культурної спільноти та вплинула на роботу менеджерів, митців, виконавців, кураторів та працівників культурно-креативної індустрії. Музичне мистецтво як інструмент комунікації відіграє важливу роль для утвердження позиції України за кордоном та розвитку української культури. Натомість реорганізація та функціонування музичної спільноти всередині країни в час війни свідчать про стійку позицію, готовність посилювати тил та працювати заради перемоги України.

Посилання

Афіша подій. Львівська Національна Опера : вебсайт. URL: https://opera.lviv.ua/afisha/ (дата звернення: 27.03.2023).

Бодріяр Ж. Симулякри і симуляція. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2004. 230 с.

Єрмолаєва В., Нікішенко Ю. Явище «шароварщини»: пошук дефініції. Магістеріум НаУКМА. Культурологія. 2017. Вип. 68. С. 27–31.

Заклик Українського інституту щодо призупинення співпраці з Росією і популяризації російського мистецтва. Ukrainian Institute. URL: https://ui.org.ua/news/stop-cooperation-with-russia/(дата звернення: 27.03.2023).

Ложкіна А. Перманентна революція. Мистецтво України ХХ – початку ХХІ століття. Київ : ArtHuss, 2019. 544 c.

Лозинський Р. Культурні ландшафти Галичини: етика взаємодії людини з природою. Львів : Ладекс, 2020. 224 с.

Місія [Українського Інституту]. Ukrainian Institute. URL: https://ui.org.ua/mission/ (дата звернення: 27.03.2023).

Мрія. URL: https://mriya.de/ukr/ (дата звернення: 27.03.2023).

Рудницька О. Українське мистецтво у полікультурному просторі. Київ : ЕксОб, 2000. 208 с.

Тейлор К. Мистецтво під ключ. Менеджмент і маркетинг культури. Київ : ArtHuss, 2021. 228 c.

Joseph S. Nye, Soft Power. Jak Osiągnąć Sukces W Polityce Światowej. Warszawa : Wydawnictwa akademickie i profesjonalne, 2007. 194 s.

Lozynska O. Kateryna Suprun and her “Mriya”. The opinion of musicians about sovereignty. The Claquers. URL: https://theclaquers.com/en/posts/10852 (дата звернення: 27.03.2023).

Reucher G. Ukraine-Krieg: Geflüchtete gründen Exilorchester. DW. URL: https://p.dw.com/p/4B29X (дата звернення: 27.03.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-22