КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ІГОРЯ СОНЕВИЦЬКОГО 1950–1960-х років (на основі архівних матеріалів)
Ключові слова:
Ігор Соневицький, українська діаспора, архівні джерела, концертні програми, культурно-мистецька діяльність, національні проекти.Анотація
Мета роботи. Метою статті є характеристика творчої діяльності І. Соневицького 1950-1960-х років у контексті культурно-мистецького просвітництва української діаспори у США. Методологія дослідження поєднує застосування аналітичного та емпіричного методів роботи, що дозволило скласти загальну концепцію як про значущість мистецьких подій вказаного періоду для української культури, так і про особистість І. Соневицького зокрема. Наукова новизна статті полягає у тому, що завдяки дослідженню матеріалів архіву І. Соневицького отримуємо переконливі свідчення про активне культурне життя української діаспори, що сприяло збереженню відчуття приналежності до української нації в США. Архівні джерела виявляють активну участь І. Соневицького в різноманітних проектах, що є переконливим свідченням ролі особистості у розбудові мистецького життя українців за межами етнічних земель. Висновки. Постать І. Соневицького є яскравим прикладом служіння митця на благо суспільної ідеї, що зумовлює переосмислення багатьох суб’єктивних позицій сучасності і підкреслює вагомість залучення матеріалів архіву до детальнішого вивчення тенденцій соціокультурного життя діаспори. Культурно-мистецька діяльність І. Соневицького засвідчує організацію ним різнопланових заходів, присвячених знаковим подіям і особистостям української держави. Матеріали архіву підтверджують його участь у зазначених заходах не лише як організатора, але і як композитора, акомпаніатора, диригента, виконавця-соліста, лектора. В такий спосіб І. Соневицький сприяв пропагуванню української культури та вдосконаленню мистецького професіоналізму.
Посилання
Карась Г. Музична культура української діаспори у світовому часопросторі ХХ ст.: моногр. Івано-Франківськ: Тіповіт, 2012. 1164 с.
Манулкина О. От Айвза до Адамса: американская музыка ХХ века. Санкт-Петербург: Изд-во Ивана Лимбаха, 2010. 784 с.
Обух Л. Провідні тенденції української музичної освіти західної діаспори (початок ХХ – ХХІ ст.). Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства. Івано-Франківськ, 2014 р. 21 с.
Павлишин С. Американська музика. Львів: БаК, 2007. 316 с.
Павлишин С. Ігор Соневицький. Львів: Видання Львівської Спілки композиторів, 1995. 100 с.
Павлишин С. Тиха музики молитва. Львів: БаК, 2010. 165 с.