ПРАЦІ МИСЛИТЕЛІВ ДАВНЬОГО КИТАЮ ЯК СВІДЧЕННЯ СТАНОВЛЕННЯ МУЗИЧНОЇ ПЕДАГОГІКИ, ЕСТЕТИКИ ТА КРИТИКИ

Автор(и)

Ключові слова:

давній Китай, філософські праці, музична критика, естетика музики, музична педагогіка.

Анотація

Метою статті є дослідження основних праць мислителів давнього Китаю крізь призму їх філософсько-естетичних та критичних поглядів на музику, що стали важливими у процесі становлення системної музичної педагогіки. Методологія дослідження базується на комплексному поєднанні історичного, хронологічного, системного та музикознавчо-аналітичного методів. Наукова новизна полягає у вивченні і систематизації ранніх проявів музично-педагогічної діяльності філософів давнього Китаю у світлі їх розуміння естетико-виховного призначення музики. Висновки. У представленій розвідці на підставі аналізу праць найбільш видатних філософів VI–IV ст. до Р.Х. та аналізу найважливіших подій їх життєдіяльності, зафіксованих у вигляді діалогічних дискурсів першими продовжувачами конфуціанського вчення, філософами та істориками Сима Цянь та Лю Сінь, охарактеризовано регулятивні механізми і засади підготовки та запровадження ними ранніх форм навчального процесу. Досліджено, що такими виявились вивчення і виконання з найширшими верствами населення пісень та інструментальних творів, роз’яснення естетичної вартості їх музичних текстів та важливості емоційного і ритмічно-узгодженого виконання. Для реалізації здійснення навчальної діяльності давніми філософами було засновано перші власні школи та академії, визначено специфіку їх функціонування. Виділено значення у музичному вихованні соціально-виховної функції музики, підготовки універсальних виконавців, навчання способом колективної розумової діяльності та усвідомлення значення послідовного, розподіленого на чотири щаблі, навчання. Актуальність дослідження полягає у виявленні ранніх підходів давніх філософів Китаю до організації музичної освіти, що стали важливими для подальшого її розвитку.

Посилання

Конфуцій. Лунь Юй. Пекін: Народне видавництво, 1988. 224 с. / 孔子. 论语/孔子. 北京:人民出版社,1998. 224页。

Лукьянов А. Лао-цзы и Конфуций: Философия Дао. Москва: Восточная литература, 2001. 384 с.

Попов П. С. Изречения Конфуция, его учеников и других лиц. Санкт-Петербург, 1910. 189 с.

Сыма Цянь. Исторические записки. В 9 т. Москва: Наука (Главная редакция восточной литературы), 1972–2010.

Сюньцзи. Высказывания о музыке. Древнекитайская философия. Т. 2. Москва: Мысль, 1973. С. 207–209.

Сюньцзі. Записки про музику. Пекін: Народне видавництво, 2007. 218 с.

Феоктистов В. Философские трактаты Сюнь-Цзи. Исследования, перевод, размышления китаеведа. Москва: Наталис, 2005. 432 с.

Needham J. Science and Civilisation in China. Cambridge, 1959. 359 р. (Дата зверн. 27.10.19).

Wu K. C. The Chinese Heritage. New York: Crown Publishers. URL: https://www.google.com.ua/ search?sxsrf=The+Chinese+Heritage.+&gsl=psy. (Дата зверн. 02. 11. 19).

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-11-10