ВИДАТНИЙ ТЕНОР МИХАЙЛО ГОЛИНСЬКИЙ: НАСТАНОВИ МАЙБУТНІМ ВОКАЛІСТАМ-ПРОФЕСІОНАЛАМ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2224-0926-2025-1-52-7Ключові слова:
співак Михайло Голинський, вокальна школа, педагог, спогади, виконавська майстерність, професійність, патріотизмАнотація
Статтю присвячено порадам М. Голинського молодим вокалістам, які бажають досягти артистичних висот у мистецтві володіння голосом. Видатний український співак феноменально виступав на європейських сценах, а також на північноамериканському континенті, куди приїхав 1938 року на гастролі й залишився назавжди. Своєрідне узагальнення виконавського досвіду з турботою про майбутні покоління міститься в майстерно викладених спогадах, що поєднують ознаки щоденника, автобіографії та мемуарів. Тут описано важливі події власного життя, перешкоди й труднощі, успіхи й творчі злети – свої та чужі, мистецьку атмосферу Львова й інших українських і закордонних міст, портрети людей, з якими довелося спілкуватися. Водночас співак виокремив важливі зауваги визначних педагогів-вокалістів, випробувані ним самим прийоми й методи, що стосувалися не лише професійних тонкощів, а й психологічного налаштування, душевного та фізичного здоров’я людини-митця. Підкреслено, що М. Голинський не займався педагогічною діяльністю, бо повністю зосередився на виконавстві. Та «опосередкований» педагогічний нахил надає книжці дидактичної ваги. Студії у славних професорів, яких М. Голинський дуже шанував, аналіз їхніх методів і власна артистична практика дали змогу виробити індивідуальні погляди на вокалістику. Мірилом вокального професіоналізму у визначного співака насамперед слугувала «школа», що була такою ж необхідною для початківця, як і його спеціально-голо-сові й загальноартистичні здібності. Проте М. Голинський переймався не тільки «доброю школою» (професійністю) у вокалістиці. Він, крім цього, прагнув передати в спадок стійкі національно-патріотичні принципи, завжди такі важливі для українців та особливо актуальні в наш воєнний час.
Посилання
Баган Х.В. Автобіографія, мемуари, щоденник: типологічні відмінності. Науковий блог / Національний університет «Острозька академія». https://naub.oa.edu.ua.
Білавич Д. Внесок родини Голинських в утвердження української музичної культури в Канаді. Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті. Українська діаспора у світовій цивілізації : матеріали Другої міжнар. наук.-практ. конф. (28 червня 2009 р., Львів). Львів : Міжнар. ін-т освіти, культури та зв’язків із діаспорою Національного ун-ту «Львівська політехніка», 2009. С. 115–117.
Бічуя Н. Від редактора. М. Голинський. Спогади / упор. Г. Тихобаєва, І. Криворучка, Д. Білавич. Львів : Апріорі, 2006. С. 9–11.
Витвицький В. Стрілецька пісня. За океаном : збірник статей / ред.-упор. Ю. Ясіновський. Львів, 1996. С. 24–31.
Голинський М. Спогади / переднє слово та впорядкув. С. Козака. Київ : Молодь, 1993. 368 с.
Голинський М. Спогади / упор. Г. Тихобаєва, І. Криворучка, Д. Білавич. Львів : Апріорі, 2006. 616 с.
Гоулман Д. Емоційний інтелект / пер. з англ. С.-Л. Гумецької. Харків : Віват, 2018. 512 с.
Козак С. Героїчний тенор М. Голинський. М. Голинський. Спогади / переднє слово та впорядкув. С. Козака. Київ : Молодь, 1993. С. 3–29.
Людкевич С. Фортепіанний вечір п. В. Божейко. Концерт п. М. Голинського. Дослідження, статті, рецензії, виступи : у 2 т. / упор., ред., прим. і бібліографія З. Штундер. Львів : Диво- світ, 2000. Т. 2. С. 489–490.
Медведик П. Михайло Голинський. Музична енциклопедія / голова ред. колегії Г.А. Скрипник. Київ : ІМФЕ ім. М.Т. Рильського, 2006. Т. 1. С. 486–487.
Рудницький А. Золотий голос (пам’яті Михайла Голинського) / Про музику і музик. Нью-Йорк-Париж-Сідней-Торонто, 1980. Бібл-ка українознавства. Ч. 39. С. 177–180.