ЕСТРАДНА ДІЯЛЬНІСТЬ МУСЛІМА МАГОМАЄВА: ВОКАЛЬНО-ВИКОНАВСЬКИЙ АСПЕКТ
Ключові слова:
музичне мистецтво, естрадне мистецтво, вокальне виконавство, класичний кросовер, творчість Мусліма Магомаєва.Анотація
Мета роботи полягає у дослідженні вокально-виконавського аспекту естрадної діяльності М. Магомаєва у контексті формування напряму «класичний кросовер». Методологія дослідження передбачає комплексне поєднання історико-культурного, аналітичного та компаративного методів, що дозволило з’ясувати місце естрадної творчості М. Магомаєва в історичному розвитку світового естрадного мистецтва. Наукова новизна роботи полягає у тому, що в українській науці вперше розглядається поcтать видатного азербайджанського оперного та естрадного співака М. Магомаєва як одного з перших представників напряму «класичний кросовер», який синтезує здобутки академічного та естрадного вокалу, що підтверджено його роботою на естраді, у тому числі роботі над саундтреками до популярного мультиплікаційного фільму «По слідах бременських музикантів». Висновки. На межі ХХ–ХХІ ст. одним із напрямів, що синтезує здобутки академічного й естрадного мистецтва, став класичний кросовер. Однак витоки класичного кросовера сягають корінням 1960–1970-х рр., коли здійснювалися перші спроби пошуків синтезу академічного та естрадного вокалу. Аналіз творчого доробку видатного азербайджанського співака М. Магомаєва дозволяє стверджувати, що його вокально-виконавську творчість можна розглядати в контексті становлення напряму «класичний кросовер», а М. Магомаєва як одного з перших його представників. Сьогодні творчість видатного співака, що є еталоном для естрадних виконавців, набуває актуальності в українському культурному просторі. Серед заходів найбільший культурний резонанс мали всеукраїнський тур «Ти – моя мелодія» народного артиста України, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка Володимира Гришка, присвячений 75-річчю М. Магомаєва (2018), Перший Міжнародний конкурс професійних вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва» (Трускавець, 2018).
Посилання
Вечер памяти Муслима Магомаева. URL: http://austria-today.ru/?aec_events=pamjati-muslima-magomaeva-koncert-vladimira-grishko (дата звернення 11.03.2019).
Володимир Гришко виступить з ексклюзивною програмою пісень Мусліма Магомаева. URL: https://kontramarka.ua/ukr/vladimir-grisko-ti-moa-melodia-47684.html (дата звернення 28.07.2019).
Клитин С. Эстрада: Проблемы теории, истории и методики. Ленинград: Искусство, 1987. 187 с.
Конкурс пам’яті Мусліма Магомаєва у Трускавці. URL: http://protruskavets.org.ua/konkurs-pamyati-muslima-mahomajeva-u-truskavtsi/ (дата звернення 01.02.2019).
Магомаев М. Любовь моя – мелодия. Москва: ВАГРИУС, 1999. 160 с.
Магомаев Муслим – персональный сайт. Биография URL: http://magomaev.info/biography.html (дата звернення 13.03.2019).
Мишаненкова Е. Муслим Магомаев. История стеснительного человека. Москва: АСТ, 2017. 70 с.
Надеждин Н. Муслим Магомаев: «Солнечный голос». Москва: Майор: Осипенко, 2010. 192 с.
Садчиков М. Виктор Чистяков – гений пародии. URL: http://prompter.narod.ru/artists/chistyakov/ entin.part1.htm (дата звернення 29.07.2019).
Самая Т. В. Естетичні проблеми саунду у естрадному вокальному виконавстві // Міжнародний вісник. Київ: Міленіум, 2015. № 2 (5). С. 193-199.